Back to Articles

Spring Commencement 2011

EUNICE - LSU Eunice awarded 171 degrees during commencement ceremonies in the LSU Eunice Health and Physical Education Building.

A photo gallery of pictures from the event can be found at http://www.flickr.com/photos/lsueunice/sets/72157626775073095/

Hotel entrepreneur and chairman of the LSU Board of Supervisors James Moore was the commencement speaker and LSU System president John V. Lombardi addressed the graduates. 

Earning Highest Honor recognition for graduating with a grade point average of between 3.8 and 4.0 were Trisha Berken, Iota, Associate of Management;  Kristina Bordeaux, Milton, Associate of Radiologic Technology; Kalyn Vizena, Rayne, Associate of Radiologic Technology; Ashley Pourciau, Church Point, Certificate of Diagnostic Medical Sonography; Gabriel Lejeune, Church Point, Associate of General Studies; Candace Johnson, Egan, Associate of Paralegal Studies and Erin Bergeron, Eunice, Associate of Science.

Earning High Honor recognition for graduating with a grade point average of between 3.5 and 3.799 were Kelly Buch, Basile, Associate of General Studies; Angelina Simar, Evangeline, Associate of General Studies; Rodney Hebert, Oakdale, Associate of Criminal Justice; Alicia Smith, Church Point, Associate of Criminal Justice; Joshua LeJeune, Iota, Associate of Science; Brittany Soileau, Port Barre, Associate of Science; Andrew Thevis, Iota, Associate of Science; Kara Harris, Kaplan, Associate of Management; Raymond Laviolette, Saint Amant, Associate of Fire and Emergency Services; Richard LeBlanc, Duson, Associate of Fire and Emergency Services; Ashia Collins, Opelousas, Associate Nursing;  Vanessa Guilbeau, Rayne, Associate Nursing; Tammy Houser, Opelousas, Associate Nursing; Carole Knight, Lafayette, Associate Nursing; Tiffany Thomas, Kinder, Associate Nursing; Katie Fontenot, Opelousas, Associate of Radiologic Technology; Nichole Gaspard, Eunice, Associate of Radiologic Technology; Jeremy Guillory, Ville Platte, Associate of Radiologic Technology; Jaci Hamm, Patterson, Associate of Radiologic Technology; Heather Reed, Mamou, Associate of Radiologic Technology;  Holly Touchet, Gueydan, Associate of Radiologic Technology; Ellen Hebert, Lafayette, Certificate of Diagnostic Medical Sonography; and Keli Seilhan, Eunice, Certificate of Diagnostic Medical Sonography.

Students issued degrees are listed below.

Abbeville: Felicia Giles, Associate of Applied Science in Management;

Abita Springs: Dennis Boushie, Associate of Applied Science in Fire and Emergency Services;

Arnaudville: Fey Artiste, Associate of Science in Nursing;

Basile: Brandy LaCombe, Associate of Applied Science in Management; Kelly Buch, Associate of General Studies; Katelyn Maybrier, Associate of Science in Nursing;

Baton Rouge: Amy Krumm, Associate of Applied Science in Fire and Emergency Services; Amy Krumm, Certificate of Technical Studies in Evidence Recovery Technology;

Branch: Erica Zaunbrecher, Associate of Science in Nursing;

Breaux Bridge: Jillyn Usie, Associate of Science; Lacey DeVille, Kimberly Delahoussaye, Associate of Science in Nursing;

Bryceland: Jared Rugg, Associate of Applied Science in Fire and Emergency Services;

Carencro: Joey Goulas, Michelle Goulas, Associate of Applied Science in Management; Amanda Maturin, Associate of Paralegal Studies; Felicia Dauphin, Kellie Hoss, Krista Pontiff, Associate of Science in Nursing;

Chalmette: Darrel Walsh, Associate of Applied Science in Fire and Emergency Services;

Church Point: Ashley LeJeune, Lauren Thibodeaux, Associate of Applied Science in Management; Evelyn Carter, Leah Hamilton, Alana Young, Associate of Arts; Patrick Duplechin, Gabriel Lejeune, Associate of General Studies; Alicia Smith, Associate of Science in Criminal Justice; Leah Broach, Leigh Carriere, Maria Mouton, Associate of Science in Nursing; Ariel Masse, Associate of Science in Radiologic Technology; Ashley Pourciau, Certificate of Diagnostic Medical Sonography;

Crowley: Megan Richard, Associate of Applied Science in Management; JoBeth Istre, Laura Kirsch, Associate of General Studies; Sarah Miller, Associate of Paralegal Studies; Meagan LeBeouf, Associate of Science; Brittany Dalfrey, Associate of Science in Nursing;

Delcambre: Joni Dorn, Associate of Science in Nursing;

Duson: Richard LeBlanc, Associate of Applied Science in Fire and Emergency Services; Shelley Norris, Mariosa Simon, Associate of Science in Nursing;

Egan: Candice Johnson, Associate of Paralegal Studies;

Erath: Heather Landry, Associate of Science in Nursing;

Eunice: Michael Meyers, Associate of Applied Science in Fire and Emergency Services; Matthew LeJeune, Seth Marcantel, Lorena Rougeau, Associate of Applied Science in Management; Rhen Comeaux, Associate of General Studies; Cathrine Fontenot, Tiffany Heinen, Carolyn Young, Associate of Paralegal Studies; Erin Bergeron, Kenneth Guillory, Michael Meyers, Associate of Science; April Miller, Associate of Science in Criminal Justice; Ryan Demerest, Krystal Fontenot, Jana Fuselier, Associate of Science in Nursing; Lessie Darbonne, Nichole Gaspard, Associate of Science in Radiologic Technology; Samantha Fuselier, Kelli Seilhan, Bridget Thibodeaux, Certificate of Diagnostic Medical Sonography;

Evangeline: Angelina Simar, Associate of General Studies;

Gueydan: Holly Touchet, Associate of Science in Radiologic Technology;

Iota: Trisha Berken, Associate of Applied Science in Management; Jared LaBarge, Joshua LeJeune, Andrew Thevis, Associate of Science; Jake Sittig, Associate of Science in Nursing;

Jennings: Jennifer Guinn, Associate of Arts; Alicia LeJeune, Constance Primeaux, Associate of Science in Nursing;

Kaplan: Kara Harris, Willis Meaux, Associate of Applied Science in Management;

Kinder: Tiffany Thomas, Associate of Science in Nursing;

Krotz Springs: Caitlin Trahan, Associate of General Studies; Nicholas Schexnayder, Associate of Science in Nursing;

Lafayette: Amie Breaux, Associate of Applied Science in Computer Information Technology; Michael Harrower, Maria Leal, Associate of Applied Science in Fire and Emergency Services; Samantha Bella, Nicholas Morgan, Tammera Westwood, Associate of General Studies; Christy Ridling, Associate of Science; Mary Acevedo, Castonya Babineaux, Katherine Bennett, Kevin Callen, Joseph Fuselier, Kathy Handy, Maisha Kerr, Carole Knight, LaQuenta Malveaux, Kathryn Rogers, Amy Sanny, Dawn Soirez, Associate of Science in Nursing; Aline Bagdon, Keri Derousselle-Thomas, Crystal Olivier, Associate of Science in Radiologic Technology; Ellen Hebert, Certificate of Diagnostic Medical Sonography; Maria Leal, Certificate of Technical Studies in Evidence Recovery Technology;

Lake Charles: Marcus Broussard, Jonathan Logue, Associate of Applied Science in Fire and Emergency Services;

Leonville: Sarah Leger, Associate of Science in the Care and Development of Young Children;

Livonia: Cassie Silvio, Associate of Science in Nursing;

Madisonville: Randy Hess, Associate of Applied Science in Fire and Emergency Services;

Mamou: Haley Boutte, Heather Reed, Associate of Science in Radiologic Technology;

Maurice: Shalana Francis, Veronica Miller, Associate of General Studies; Patrick Lege, Associate of Science in Nursing;

Milton: Kristina Bordeaux, Associate of Science in Radiologic Technology;

Mittie: Alyson Butts, Associate of Applied Science in Management;

Morse: Candice Richard, Associate of Arts; Chrystal Vincent, Associate of Science in Nursing;

New Iberia: Jessica Pipkins, Associate of General Studies; Brandi Delcambre, Trisha Derouen, Krista Landry, Joanna Nguyen, Associate of Science in Nursing;

Oakdale: Rodney Hebert, Associate of Science in Criminal Justice; Tamara Monceaux, Associate of Science in Nursing;

Opelousas: Jerika Fontenot, Jordan Thomas, Associate of Applied Science in Management; Anh Ho, Gwenatic McGlothen, Associate of General Studies; Natacha Colomb, Associate of Science; Matthew Gradnigo, Associate of Science in Criminal Justice; Ashia Collins, Tonya Edwards, Tammy Houser, Associate of Science in Nursing; Rebecca Aymond, Katie Fontenot, Caryn Stelly, Associate of Science in Radiologic Technology;

Patterson: Jaci Hamm, Associate of Science in Radiologic Technology;

Pineville: George Perez-Montes, Associate of Applied Science in Fire and Emergency Services;

Pitkin: Whitney Strother, Certificate of Diagnostic Medical Sonography;

Port Barre: Brandy Mallet, Associate of Arts; Leslie Grimmett, Associate of Paralegal Studies; Brittany Soileau, Associate of Science;

Rayne: Stephanie Harmon, Associate of General Studies; Casey Gilbert, Associate of Science in Criminal Justice; Vanessa Guilbeau, Jennifer Janas, Associate of Science in Nursing; Kalyn Vizena, Associate of Science in Radiologic Technology;

Reddell: Michael Ardoin, Shem Spears, Associate of Science in Criminal Justice;

Saint Amant: Raymond Laviolette, Associate of Applied Science in Fire and Emergency Services;

Saint Martinville: Calie Latiolais, Associate of Science in Nursing;

Scott: Jenna Daniels, Associate of Applied Science in Management; Shemeka LaBostrie, John Scelfo, Associate of Science in Nursing;

Slidell: Pierre Guillet, Associate of Applied Science in Fire and Emergency Services;

Sunset: Anna Fontenot, Associate of Applied Science in Management; Reyna Florek, Associate of Science in Nursing; Courtney Dugas, Associate of Science in Radiologic Technology;

Ville Platte: Drake Fontenot, Associate of General Studies; Shannon Thomas, Associate of Paralegal Studies; Ashlyn Deshotels, Associate of Science; Kylie Brignac, Rose Landreneua, Associate of Science in Nursing; Jeremy Guillory, Associate of Science in Radiologic Technology;

Washington: Logan Johnson, Associate of Applied Science in Fire and Emergency Services; Ashley Fontenot, Associate of Applied Science in Management; Emily Wilson, Associate of Paralegal Studies; Ashley Dickerson, Associate of Science in Nursing; Dana Altamirano, Associate of Science in Radiologic Technology;

Welsh: Jade Henning, Associate of Science in Nursing

 

.